Features:
Constructed of aluminum for lightweight durability
Includes one (1) Aluminum Profile for mounting Loox flexible strip lights
Simple installation with screws or retaining clips (not included)
Intended for use with models 2013, 2015, 2029, 0237, 3015
This profile is more shallow than 833.72.862 and will not work with Loox 3028
Specifications:Â
Length: 98-7/16″ (2500 mm)
Width: 3/4″ (18.5 mm)
Height: 3/8″ (8.8 mm)
Material: Aluminum
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele LOOX Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Height | .3465 in. |
| Product Weight | 2 lbs. |
| Width | .7283 in. |
| Length | 98.4252 in. |
| Height mm | 8.8 mm |
| Length mm | 2500 mm |
| Width mm | 18.5 mm |
Characteristics and Features
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Modern |
| Light Direction | Down Lighting |
| Base Color | Silver |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | LOOX |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Color | Frost |
| Color Tone | Whites |



Reviews
There are no reviews yet.