Original cabinet hardware designed by Christopher Smith of East Main Design. Rise is sleek and modern with a slightly retro feel.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Rise Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 7-7/8″
Width: 3/4″
Center to Center: 6″
Projection: 1-7/8″
Material: Aluminum
Â
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Rise Collection
Specifications
| Product Weight | 0.47 lbs. |
| Width | 0.75 in. |
| Length | 7.875 in. |
| Center to Center | 6 in. |
| Nominal Center to Center | 6" (152mm) |
| Projection | 1.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 152 mm |
| Projection mm | 48 mm |
| Length mm | 200 mm |
| Width mm | 19 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Handle Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | RISE |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Black Matte, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.