Classic Argyle. A beloved and timeless pattern. Our version is all texture, sparkle and fun. The Argyle Collection is the latest series by Du Verre co-founder Gina Lubin.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Argyle Collection
Textured argyle pattern face
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 5-3/4″
Width: 1″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1-1/8″
Material: Aluminum
Product Variations:
DVAG03 (This Model): 3-3/4 Inch Center to Center Cabinet Pull
DVAG04: 6 Inch Center to Center Cabinet Pull
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Argyle Collection
Specifications
| Product Weight | 0.17 lbs. |
| Width | 1 in. |
| Length | 5.75 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 1.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Projection mm | 29 mm |
| Length mm | 146 mm |
| Width mm | 25 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Argyle |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |






Reviews
There are no reviews yet.