Features:
Includes a single (1) hinge in each order
Constructed of high quality steel for durability and dependability
Covered by Blum’s limited lifetime manufacturer warranty
Self closing function will allow your cabinet door to close firmly and securely
2-way adjustable hinge for easy and customizable installation
Designed for a 155 degree opening angle
Installation screws not included
Specifications:
Hinge Mount: Full Overlay, Partial Overlay
Opening Angle: 155
Material: Steel
Installation Type: Screw On
Cup Diameter: 1-3/8″
Bore Distance Min/Max: 3″, 8″
Cup Depth: 7/16″
Mount Centers: 1-3/4″
Product Technologies:
Concealed Hinge: Modernize your kitchen cabinets with a concealed hinge to create a seamless design and a new smooth functionality and feel. It’s important to know your desired overlay measurements and size compatibility before ordering, but once a successful installation is completed, you’ll be amazed at the big difference a small upgrade can make.
Material – Steel: Steel is cheap strong and durable making it a favorite for hinges of all types. Though it is more prone to rusting than solid brass or stainless steel.
Mounting Type – Screw-On: The most common and standard method to secure hinges to your cabinetry. Typically using wood screws to attach the hinges to either your cabinet frame or cabinet door.
Additional Blum Links
Browse all Blum Products
Blum CLIP Top Collection
Specifications
| Material | Steel |
| Insulation Type | Screw |
| Adjustable | Yes |
| Bulk Pack | No |
| Assembly Required | No |
| Hinge Type | Concealed Euro, Full Overlay |
| Cabinet Type | Face Frame |
| Soft Close | No |
| Arm Type | Half Cranked |
| Adjustable Height | No |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Full Overlay, Partial Overlay |
| Push to Open | No |
| Sconce Type | Phillips |
| Self Closing | Yes |
| Collection | CLIP Top |
| Country Of Origin | Austria, Brazil, USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Clip Top 155° |
| Made in America | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Screw Size | 6 x 5/8 |
| Angle | 155 Degrees |
| Bottom Diameter | 3, 8 mm |
| Cup Depth | 0.46 in. |
| Cup Depth mm | 11.7 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.9375 in. |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 24 mm |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 155 |
| Overlay | Full |
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.