The precise lines of the Quadrato Rosette provide a crisp display of modern simplicity. With meticulous corners and mathematical symmetry, the hammered texture adds interest to this square rosette. Add a true one-of-a-kind element with the gleaming sculptural facets of the Stella Crystal knob. All Viaggio products are made with longevity and durability in mind so they can be enjoyed for generations to come.
Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Limited lifetime mechanical warranty
Made from solid forged brass and precision polished for superior quality
Knob is designed and crafted from quality lead free crystal
Concealed screw mechanism (CSM) for clean, uncomplicated style with no visible screws
Includes a complete set for both sides of one door
Easy to install and works with modern pre-drilled doors
All necessary mounting hardware is included
Includes:
Knob and plate assemblies
One (1) strike plate with two (2) wood screws
One (1) square corner latch faceplate
One (1) latch
One (1) plastic anti-rotation block
One (1) CSM sub plate
One (1) CSM spindle
One (1) plastic brass bushing
One (1) bushing tool
One (1) nylon washer
One (1) hex wrench
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 1-3/4″
Handle Height: 3″
Handle Projection: 2-3/4″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Product Weight: 1.4 lb.
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Viaggio Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Viaggio Products
Viaggio Quadrato Hammered Collection
Specifications
| Product Weight | 1.4 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Handle Width | 1.75 in. |
| Handle Height | 3 in. |
| Material | Brass, Crystal |
| Thermostat | Modern |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Passage |
| Handle Style | Knob |
| Handle Material | Crystal |
| Characteristics | Hammered |
| Concealed Screws | Yes |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Knob Shape | Rectangular |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Trim Design | Quadrato Hammered |
| Handle Design | Stella Crystal |
| Collection | Quadrato Hammered |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | USA |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Series | Stella Crystal |
| Made in America | Yes |
| Color | Bright Chrome, Satin Black, Satin Brass, Titanium Gray, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Greys, Nickel Tones, Silver Tones |









Reviews
There are no reviews yet.