Features:
Beautifully finished to match your home’s decor
Crafted from all metal materials for a long lasting durability
Coordinates with the Watervale series
Elements offers a limited lifetime warranty
Mounting hardware included
Includes (1) pull
Specifications:
Length: 5-3/8″
Width: 1/2″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1″
Base Width: 7/8″
Base Length: 15/16″
Material: Zinc
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Watervale Collection
Specifications
| Length | 5.375 in. |
| Product Weight | 0.0816 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Projection | 1 in. |
| Center to Center | 3.8125 in. |
| Base Diameter | 0.9375 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 137 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Quantity | 1 |
| Width mm | 13 mm |
| Base Width | 0.875 in. |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Watervale |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Watervale |
| Country Of Origin | China |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.