Features:
Constructed of solid stainless steel for durability and dependability
Coordinates with other items from the Revolve collection
Includes mounting hardware: #8-32 x 1 in. Truss Head Machine Screw & #8-32 x 1-1/2 in. Truss Head Machine Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes a single (1) pull
Intricately crafted with precise detail for lifelong beauty and durability
Dimensions:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 6-3/4″
Width: 7/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Revolve Collection
Specifications
| Product Weight | 0.13668644 lbs. |
| Width | 0.4375 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Length | 6.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Length mm | 171 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Collection | Allison Value Hardware, Revolve |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |














Reviews
There are no reviews yet.