Handleset (Lower Half): This is the lower half of a keyed entry set and is meant to be paired with a deadbolt. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with an electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of solid forged brass for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Pair with a Baldwin deadbolt for a complete entry set
Covered by a limited lifetime mechanical warranty. Standard finishes have a one year limited warranty when installed in exterior applications and a five year limited warranty for interior use
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″”
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Square Corner
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Overall Height: 11-7/8″
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Minneapolis Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Contemporary |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Grip |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Mounting | Sectional |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Concealed Screws | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Interior Handle Style | Knob |
| Handle Design | Minneapolis |
| Trim Design | R017 |
| Collection | Estate |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Finish, 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | 5055, Minneapolis |
| ADA | No |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.72 in. |
| Trim Height | 11.906 in. |
| Interior Handle Width | 2.125 in. |
| Product Weight | 4.2 lbs. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Trim Width | 2.78 in. |
| Overflow Height | 11.906 in. |
| Interior Trim Height | 2.625 in. |
| Interior Trim Width | 2.625 in. |
| Interior Handle Height | 2.125 in. |
| Interior Handle Projection | 2.1 in. |
| Interior Included | Yes |
| Color | Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Non-Lacquered Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Black, Satin Brass and Black, Satin Brass and Brown, Venetian Bronze, Vintage Brass |


Reviews
There are no reviews yet.