The inset spoon foot details of this 5″ overall length cabinet pull from Kenner provides an appealing and inviting feel that will warm up any cabinet. This classic collection from Elements features an additional pull length, is available in four additional different finishes, and also includes a matching 1-1/8″ diameter knob. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Beautifully finished to match your home’s decor
Crafted from all metal materials for a long lasting durability
Coordinates with the Kenner series
Elements offers a limited lifetime warranty
Includes (1) handle, (2) #8×32 1″ screws, and (1) 1/3/4″ breakaway screws
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
Specifications:
Length: 5″
Width: 3/16″
Center to Center: 3″
Projection: 15/16″
Base Width: 11/16″
Base Length: 1-1/8″
Material: Zinc
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Kenner Collection
Specifications
| Width | 0.1875 in. |
| Length | 5 in. |
| Product Weight | 0.0769 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 0.9375 in. |
| Base Diameter | 1.125 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Base Width | 0.6875 in. |
| Length mm | 127 mm |
| Projection mm | 24 mm |
| Width mm | 5 mm |
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Collection | Kenner |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Series | Kenner |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |



Reviews
There are no reviews yet.