Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Brass construction for durability and premium feel
Coordinates with the Traditional Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies; producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion
Specifications:
Length: 4-1/4″
Width: 1-5/16″
Center to Center: 3″
Projection: 1-1/8″
Material: Brass
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Cup Collection
Specifications
| Product Weight | 2 lbs. |
| Width | 1.3125 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Length | 4.25 in. |
| Quantity | 10 |
| Projection | 1.125 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length mm | 108 mm |
| Projection mm | 29 mm |
| Width mm | 33 mm |
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Cup Pulls |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Bulk Pack | Yes |
| Collection | Traditional |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Made in America | Yes |
| Series | Cup |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.