Durham’s 4-1/2″ overall length handle features an appealing yet simple barrel shape that is sure to add traditional charm to your space. This Jeffrey Alexander pull is available in four standard pull lengths and coordinating ringed mushroom knob. Offered in eight varying finishes, this collection is designed to harmonize with various cabinet styles and finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Durham series
8-32 x 1 screw(s) included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Individually wrapped
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-1/2″
Width: 1/2″
Projection: 1-5/16″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Durham Collection
Specifications
| Length | 4.5 in. |
| Product Weight | 0.1632 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Projection | 1.3125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 114 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection mm | 33 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Base Diameter | 0.5 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Base Material | Zinc |
| ADA | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Durham |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brushed Satin Brass, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Dark Bronze, Gun Metal, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.