Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Covered by Kwikset’s limited lifetime finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
ADA compliant
Fully reversible lever, can be installed on both right handed and left handed doors in minutes with just a screwdriver
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Height: 2-11/16″
Trim Width: 2-11/16″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Singapore Collection
Specifications
| ADA | Yes |
| Certifications | ANSI |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Collection | Singapore |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Contemporary |
| ANSI Certification | A117.1, A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Product Weight | 2 lbs. |
| Trim Height | 2.6875 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Handle Length | 4.21875 in. |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Thermostat | Contemporary |
| Lever Shape | Flat, Square, Straight |
| Color | Matte Black, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel, Venetian Bronze |



















Reviews
There are no reviews yet.