Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Â
Features:
Constructed of high quality brass for lasting durability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by a 1 year limited warranty
ADA compliant
Features concealed screws for a streamlined look
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Handing: Left, Reversible, Right
Handle Length: 4-3/4″
Handle Projection: 2-1/2″
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Omnia Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Omnia Products
Omnia Prodigy Collection
Specifications
| Product Weight | 3.7 lbs. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.75 in. |
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Style | Contemporary |
| Collection | Prodigy |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | Yes |
| Fire Rated | No |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Oil Rubbed Black |


Reviews
There are no reviews yet.