Features:
Beautiful finishes that will make a statement in any room of your home
Quality craftsmanship learned from many years of making cabinet hardware
The Expressions series offers many styles including rustic, contemporary, and eclectic so you can feel confident they have a cabinet knob or pull to match the style of your home
Includes all necessary mounting hardware, making installation quick and easy
Specifications:
Length: 5.125″ (129.5 mm)
Projection: 1.125″ (28.2 mm)
Center to Center: 3.75″ (96 mm)
Material: Zinc
Includes: one (1) Bar Pull and two (2) 8/32 screws
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Expression Collection
Specifications
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length | 5.125 in. |
| Length mm | 129.5 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 1.125 in. |
| Projection mm | 28.2 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Expression |
| Series | Salaberry |
| Color | Antique English, Brushed Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Pewter, Polished Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.