Schlage Works for You
Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside. Emergency release tool included (small pin)
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. This set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
Â
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Features:
Certified to ANSI 156.2 standards
BHMA Grade 2, the highest performance rating awarded to residential knob sets
Constructed from high quality materials with both security and durability in mind
This knobset can be used for left or right handed applications
Simple installation is guaranteed to fit on standard pre-drilled doors
Comes with latch faceplates for drive-in and round corner installations
Limited lifetime finish and mechanical warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible
Product Weight: 2.9lb
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Greenwich Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Style | Knob |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Privacy |
| Handle Design | Siena |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Knob Shape | Egg |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Trim Design | Greenwich |
| Collection | Greenwich |
| Country Of Origin | Mexico |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | F Series |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 2.9 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Trim Height | 3.3125 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Handle Height | 2.75 in. |
| Handle Width | 1.39 in. |
| Color | Aged Bronze, Matte Black |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones |




Reviews
There are no reviews yet.