Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Â
Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Fits all standard door preparations
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-11/16″
Handle Projection: 2-7/16″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 2-9/16″
Latch Faceplate: Drive-In
Cylinder: 5 Pin KW1
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Verona Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Handle Style | Lever |
| Thermostat | Modern |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handshower | Reversible |
| Keyway | KW1 |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Interconnected | No |
| Latch Faceplate | Drive-In |
| Rosette Shape | Square |
| Lever Shape | Square, Straight |
| ADA | No |
| Collection | Verona |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Country Of Origin | China |
| Series | Verona |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Fire Rated | No |
| Backset | 2-3/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Length | 4.6875 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Flat Black, Satin Brass, Satin Nickel |








Reviews
There are no reviews yet.