Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Schlage’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″ to 1-7/8″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Overall Height: 11-5/8″
Handle Projection: 1-15/16″
Trim Height: 11-5/8″
Trim Width: 2-9/16″
Interior Handle Length: 3-13/16″
Interior Handle Projection: 1-5/8″
Interior Trim Height: 4″
Interior Trim Width: 2-9/16″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Remsen Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Grip |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Metal |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Handle Design | Remsen |
| Interior Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Mounting | Sectional |
| Trim Design | Remsen |
| Certifications | ANSI, BHMA |
| Collection | Remsen |
| Series | F-Series |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ANSI Certification | A156.2, A156.39 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Product Weight | 2.96 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 1.91 in. |
| Interior Handle Length | 3.80 in. |
| Interior Handle Projection | 1.60 in. |
| Trim Height | 11.635 in. |
| Trim Width | 2.55 in. |
| Interior Trim Height | 4 in. |
| Interior Trim Width | 2.55 in. |
| Overflow Height | 11.635 in. |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Satin Brass, Satin Nickel |





















Reviews
There are no reviews yet.