Keyed Entry Classroom Lock: This classroom lock is locked or unlocked by a key on the outside and the inside lever is always unlocked and free for immediate egress.
Features:
Cylinder options are provided for Schlage C keyway
Meets ANSI/BHMA Certification A156.2/Grade 1
All metal construction for durability
Left or right handing allows versatile application
This product is compliant with ADA standards
Panic Proof: Yes
Fire Rated: Yes
This lever and trim have concealed screws
Product Technologies:
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
Specifications:
Lever Length: 4-15/16″
Handing: Reversible (left or right)
Backset:Â 2-3/4″, 2-3/8″, 3-3/4″, 5″
Door Thickness:Â 1-3/4″, 1-5/8″, 1-7/8″, 2″, 2-1/8″
Handle Design: Tubular
Cylinder: Schlage 6-Pin C Keyway
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ND-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Style | Commercial |
| Concealed Screws | Yes |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C, 6 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry, Classroom |
| Keyway | C123, C |
| Panic Proof | Yes |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Round, Straight |
| Interconnected | No |
| Handle Design | Tubular |
| Mortise | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Tubular |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| Series | ND-Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Fire Rated | Yes |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/8" |
| Backset | 2-3/4", 3-3/4", 5" |
| Edge Bore | 1" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Length | 4.9375 in. |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Bronze, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.