Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Mercer collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 9-3/4″
Width: 1/8″
Center to Center: 9″
Projection: 1-3/16″
Material: Zinc
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Mercer Collection
Specifications
| Product Weight | 0.36 lbs. |
| Center to Center | 9 in. |
| Center to Center mm | 228 mm |
| Length | 9.75 in. |
| Length mm | 247 mm |
| Nominal Center to Center | 9" (228mm) |
| Projection | 1.1875 in. |
| Projection mm | 30 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.125 in. |
| Width mm | 2 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Holland |
| Country Of Origin | China |
| Series | Mercer |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray, Black, Brushed Satin Nickel, Honey Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Sable, Umbrio |


















Reviews
There are no reviews yet.