Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Mercer collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 8-1/4″
Width: 1/2″
Center to Center: 6-5/16″
Projection: 1-1/8″
Material: Zinc
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Mercer Collection
Specifications
| Product Weight | 0.19 lbs. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length | 8.25 in. |
| Length mm | 209 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection | 1.125 in. |
| Projection mm | 28 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.5 in. |
| Width mm | 12 mm |
| Base Width | 0.5 in. |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Tango |
| Country Of Origin | China |
| Series | Mercer |
| Material | Zinc |
| Style | Arch Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black, Brushed Satin Nickel, Polished Nickel, Sable, Umbrio, Polished Chrome |








Reviews
There are no reviews yet.