Schlage Works for You
These sets have Concealed Screws which are hidden behind the rosette, providing a cleaner look to your door hardware, unlike many knobs and levers which have screws that mount through the rosette and are visible on the interior side of the door.
Â
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Â
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take just a matter of minutes.
Â
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Â
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
Â
Passage Function: Schlage’s passage door lever sets have no locking function and are free turning on both sides. These levers are perfect for a hallway or closet where a lock isn’t necessary. Passage levers can also be used in conjunction with a deadbolt to secure an entrance or back door.
Features:
Adjusts to fit all standard door preparations
Easy installation makes for a one-person project
Interior screws are concealed
ANSI/BHMA A156.2, 2011, Grade 2
Reversible lever allows for use as both right-hand and left-hand levers
Faceplates (Part 16-080): Supplied with 1/4″ Round Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-027): Supplied with a Round Strike with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Lifetime Mechanical and Finish Warranty (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and will patina over time)
ADA Compliant
Specifications:
Backset: Adjustable to 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Left, Right, Reversible
Lever Length: 4-1/2″
Projection: 2-1/4″
Product Weight: 1.55 lbs
Additional Functions:
F10-LAT-GSN (This Model): Passage Leverset
F40-LAT-GSN: Privacy Leverset
F51A-LAT-GSN: Keyed Entry Leverset
F170-LAT-GSN:Â Single Dummy Lever
F80-LAT-GSN: Storeroom Keyed Entry Leverset
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Greyson Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Passage |
| Latch Faceplate | Drive-In |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Rosette Shape | Round |
| Handle Design | Latitude |
| Trim Design | Greyson |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Latitude |
| ADA | Yes |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | Decorative Collection, F-Series |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Handle Length | 4.5 in. |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Polished Nickel, Satin Chrome, Satin Nickel |



Reviews
There are no reviews yet.