Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Charming traditional style
Coordinates well with other decorative hardware in the arcadian collection
Specifications:
Center to Center: 3-1/16″ (78 mm)
Length: 4-1/16″ (103 mm)
Height: 3/4″ (20 mm)
Projection: 1-3/16″ (30 mm)
Material: Brittanium
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Arcadian Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Center to Center | 3.0625 in. |
| Center to Center mm | 78 mm |
| Height mm | 20 mm |
| Length | 4.0625 in. |
| Length mm | 103 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection | 1.1875 in. |
| Projection mm | 30 mm |
| Quantity | 1 |
Characteristics and Features
| Material | Britannium |
| Style | Handle Pulls |
| Thermostat | Traditional |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Arcadian |
| Color | Britannium |


Reviews
There are no reviews yet.