Original cabinet hardware designed by master glass blower and architectural glass artist Jeff Goodman. The Jeff Goodman Collection is a subtle and elegant group of knobs and pulls. Its Zen-like quality makes it a fantastic choice where a simple hardware solution is required. We love its quiet, textured elegance.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Jeff Goodman Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 4″
Width: 1/2″
Center to Center: 3″
Projection: 1″
Material: Aluminum
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Jeff Goodman Collection
Specifications
| Product Weight | 0.08 lbs. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length | 4 in. |
| Length mm | 102 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection | 1 in. |
| Projection mm | 25 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.5 in. |
| Width mm | 13 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Jeff Goodman |
| Country Of Origin | China |
| Material | Aluminum |
| Style | Bar Pulls |
| Thermostat | Transitional |
| Characteristics | Abstract |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Aluminum |



Reviews
There are no reviews yet.