Original cabinet hardware designed by internationally renowned furniture and lighting designer Scot Laughton, Series 3 is elegant and ergonomic – an instant classic. The beautiful, simple shapes of Series 3 can serve a multitude of looks from fine furniture to kitchen and bath cabinetry.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Unique modern offset finger pull knob
Coordinates with the Series 3 Collection
Designed with tooth on the base to hold the knob in place and prevent spinning/turning when installed
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Specification:
Length: 1-3/8″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/4″
Material: Aluminum
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Series 3 Collection
Specifications
| Product Weight | 0.02 lbs. |
| Length | 1.375 in. |
| Length mm | 35 mm |
| Projection | 1.25 in. |
| Projection mm | 32 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.5 in. |
| Width mm | 13 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Series 3 |
| Country Of Origin | China |
| Material | Aluminum |
| Style | Oval Knobs |
| Thermostat | Contemporary |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Brass, Black Matte, Oil Rubbed Bronze, Satin Nickel |




Reviews
There are no reviews yet.