Features:
Durable high quality finish
Extremely high level of craftsmanship
Charming traditional style
Coordinates well with the Windsor Collection
All mounting hardware included
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Length: 4-3/16″ (106 mm)
Width: 7/16″ (10 mm)
Projection: 1-3/16″ (30 mm)
Material: Brass
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Windsor Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length | 4.1875 in. |
| Length mm | 106 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Product Weight | 0.145 lbs. |
| Projection | 1.1875 in. |
| Projection mm | 30 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.375 in. |
| Width mm | 10 mm |
| Base Diameter | 0.6875 in. |
Characteristics and Features
| Material | Brass |
| Style | Handle Pulls |
| Thermostat | Traditional |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Windsor |
| Color | Stainless |
| Color Tone | Stainless Steel |


Reviews
There are no reviews yet.