Features:
Constructed of solid stainless steel for durability and dependability
Coordinates with other items from the Glacio collection
Packaged with 8-32 x 1 screws for simple, out-of-the-box installation
Covered by Amerock’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Width: 9/16″
Projection: 1-1/2″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Glacio Collection
Specifications
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length | 5.3125 in. |
| Length mm | 135 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Projection | 1.5 in. |
| Projection mm | 38 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.5625 in. |
| Width mm | 19 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Glass, Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Characteristics | Crystal |
| Bulk Pack | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Glacio |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Color | Champagne Bronze, Clear / Black Bronze, Clear / Golden Champagne, Clear / Gunmetal, Clear / Oil Rubbed Bronze, Clear / Polished Nickel, Clear / Satin Nickel, Polished Chrome |
| Color Tone | Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones, Steel Tones |
















Reviews
There are no reviews yet.