Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Trocadero series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 7-1/2″
Length: 8″
Width: 7/8″
Projection: 1″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Trocadero Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.875 in. |
| Product Weight | 0.374 lbs. |
| Length | 8 in. |
| Center to Center | 7.5 in. |
| Projection | 1 in. |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 191 mm |
| Projection mm | 25 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Trocadero |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Pewter, Polished Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.