Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Distressed series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 5″
Length: 6″
Width: 15/16″
Projection: 15/16″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Distressed Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.9375 in. |
| Product Weight | 0.231 lbs. |
| Length | 6 in. |
| Center to Center | 5 in. |
| Projection | 0.9375 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 127 mm |
| Width mm | 24 mm |
| Length mm | 152 mm |
| Projection mm | 24 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Rustic |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Distressed |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Bronze, Champagne, Oil Rubbed Bronze, Pewter |
| Color Tone | Bronze Tones, Neutrals, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.