Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Solid hand poured cast iron that is hand finished for a unique surface texture
Zinc plated and powder coated for resistance to corrosion, UV weathering and scratches
Intended for right handed configurations
Installs on doors with 1-3/8″ to 2″ thickness
Hand assembled in USA
Coordinates well with all Ageless Iron products
Complies with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Covered under a 5 year finish and mechanical warranty
Specifications:
Backset: 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Right
Latch Faceplate: Square Corner
Material: Iron
Handle Length: 4-3/4″
Handle Projection: 3″
Construction and Mechanics:
Each piece weighs between 3 and 5 pounds – made from solid, cast iron
Every Ageless Iron product has been life tested for 12 months in Florida exposure for UV resistance and anti-corrosion
Any wear points inside the lockset are factory lubricated for long life
Featuring spring-assisted knobs and levers, the workmanship ensures thousands of worry free usage cycles
Pre-mounting allows for clean and easy installation
Floating spindle allows for minor trim alignment errors
Two screws hold the lock trim securely to the door, providing minimal need for excess tools or expertise
Each set ships with detailed instructions
Design Elements
Rustic powder coated black
Perfect for modern farmhouse to urban loft
Sophisticated black will remain timeless season after season
Additional Ageless Iron Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Ageless Iron Products
Ageless Iron Loch Collection
Specifications
| Material | Iron |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Right |
| Handle Design | Dirk |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Thermostat | Rustic, Traditional |
| Trim Design | Loch |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Lever Shape | Straight, Square |
| Panic Proof | Yes |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | USA |
| Made in America | Yes |
| Collection | Loch |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, 5 Year Mechanical |
| Series | Ageless Iron |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 3 in. |
| Product Weight | 3.927 lbs. |
| Handle Length | 4.75 in. |
| Color | Black Iron |




Reviews
There are no reviews yet.