Features:
Premium finish resists rust and tarnish through daily use
Acrylic bar with solid brass mounts for high durability
Coordinates seamlessly with the Contemporary Acrylic collection
Covered under Alno’s Limited Lifetime Warranty
Unlacquered Brass Finish: This finish PB/NL is a ”living finish”. Over time, living finishes may develop a patina by use or rub-off, and coloration changes will occur in a natural process unhancing the color. Alno, INC is not responsible for coloration changes on ”Living” finishes
Mounting hardware is concealed for a sleek, clean look
Product Technologies:
Concealed Installation: This product features a concealed installation, with no exposed exterior screws. Screws go through from the interior of the cabinet or drawer directly into the hardware, ensuring they are well hidden when your cabinet is closed
Specifications:
Length: 4-1/8”
Width: 1/2”
Center to Center: 3”
Projection: 1-3/8”
Base Diameter: 5/16”
Material: Brass, Acrylic
Product Variations:
A860-3 (This Model): 3 Inch Center to Center Cabinet Pull
A860-4: 4 Inch Center to Center Cabinet Pull
A860-6: 6 Inch Center to Center Cabinet Pull
A860-8: 8 Inch Center to Center Cabinet Pull
Additional Alno Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Alno Products
Alno Contemporary Acrylic Collection
Specifications
| Width | 0.5 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length | 4.125 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Product Weight | 0.09375 lbs. |
| Projection | 1.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 105 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Base Diameter | 0.3125 in. |
| Material | Acrylic, Brass |
| Thermostat | Modern |
| Style | Bar Pulls |
| Backplate Included | No |
| Antimicrobial | Yes |
| Base Material | Brass |
| Collection | Contemporary Acrylic |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Acrylic |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Matte Black, Polished Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.