Features:
Premium finish resists rust and tarnish through daily use
Acrylic bar with solid brass mounts for high durability
Coordinates seamlessly with the Contemporary Acrylic collection
Covered under Alno’s Limited Lifetime Warranty
Unlacquered Brass Finish: This finish PB/NL is a ”living finish”. Over time, living finishes may develop a patina by use or rub-off, and coloration changes will occur in a natural process unhancing the color. Alno, INC is not responsible for coloration changes on ”Living” finishes
Mounting hardware is concealed for a sleek, clean look
Product Technologies:
Concealed Installation: This product features a concealed installation, with no exposed exterior screws. Screws go through from the interior of the cabinet or drawer directly into the hardware, ensuring they are well hidden when your cabinet is closed
Specifications:
Length: 9-1/2”
Width: 3/4”
Center to Center: 8”
Projection: 1-3/4”
Base Diameter: 3/8”
Material: Brass, Acrylic
Product Variations:
A860-3: 3 Inch Center to Center Cabinet Pull
A860-4: 4 Inch Center to Center Cabinet Pull
A860-6: 6 Inch Center to Center Cabinet Pull
A860-8 (This Model): 8 Inch Center to Center Cabinet Pull
Additional Alno Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Alno Products
Alno Contemporary Acrylic Collection
Specifications
| Product Weight | 0.23125 lbs. |
| Center to Center | 8 in. |
| Center to Center mm | 203 mm |
| Length | 9.5 in. |
| Length mm | 241 mm |
| Nominal Center to Center | 8" (203mm) |
| Projection | 1.75 in. |
| Projection mm | 44 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.75 in. |
| Width mm | 19 mm |
| Base Diameter | 0.375 in. |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Contemporary Acrylic |
| Series | Acrylic |
| Material | Acrylic, Brass |
| Style | Bar Pulls |
| Thermostat | Modern |
| Base Material | Brass |
| Antimicrobial | Yes |
| Backplate Included | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Polished Brass, Polished Nickel, Satin Brass, Unlacquered Brass, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.