Features:
Includes cabinet pull ring and mount
High quality finishes resist tarnish through daily use
Hand crafted from brass with attention to fine detail
Coordinates with other items in the Configurable Drop Pulls collection
Covered under a limited lifetime warranty
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies–producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Length: 3″
Width: 3″
Projection: 7/8″
Base Length: 9/16″
Base Width: 9/16″
Material: Brass
Additional Alno Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Alno Products
Alno Convertibles Collection
Specifications
| Material | Brass, Crystal |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Contemporary |
| Handshower | Yes |
| Characteristics | Crystal |
| Base Material | Brass |
| Style | Ring Pulls |
| Backplate Included | No |
| Bulk Pack | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Convertibles, Configurable Drop Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Crystal Convertibles |
| Quantity | 1 |
| Width | 3 in. |
| Product Weight | 6.5 lbs. |
| Base Width | 0.5625 in. |
| Length | 3 in. |
| Length mm | 76 mm |
| Projection | 0.875 in. |
| Projection mm | 22 mm |
| Width mm | 76 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.