Features:
Premium finish resists rust and tarnish through daily use
Acrylic bar with solid brass mounts for high durability
Coordinates seamlessly with the Contemporary Acrylic collection
Covered under Alno’s Limited Lifetime Warranty
Unlacquered Brass Finish: This finish PB/NL is a ”living finish”. Over time, living finishes may develop a patina by use or rub-off, and coloration changes will occur in a natural process unhancing the color. Alno, INC is not responsible for coloration changes on ”Living” finishes
Mounting hardware is concealed for a sleek, clean look
Not designed for appliance use – acrylic is not approved for appliance applications
Product Technologies:
Concealed Installation: This product features a concealed installation, with no exposed exterior screws. Screws go through from the interior of the cabinet or drawer directly into the hardware, ensuring they are well hidden when your cabinet is closed
Specifications:
Length: 14”
Width: 7/8”
Center to Center: 12”
Projection: 2-1/4”
Base Diameter: 1/2”
Material: Brass, Acrylic
Â
Additional Alno Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Alno Products
Alno Contemporary Acrylic Collection
Specifications
| Product Weight | 0.46875 lbs. |
| Width | 0.875 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Length | 14 in. |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Projection | 2.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 305 mm |
| Base Diameter | 0.5 in. |
| Width mm | 22 mm |
| Projection mm | 57 mm |
| Length mm | 356 mm |
| Thermostat | Modern |
| Material | Acrylic, Brass |
| Style | Handle Pulls, Appliance Pulls |
| Base Material | Brass |
| Antimicrobial | Yes |
| Backplate Included | No |
| Collection | Contemporary Acrylic |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Acrylic |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Matte Black, Polished Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.