Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Candler collection
Includes mounting hardware: #10-24 x 3/4 in., #10-24 x 1 in., #10-24 x 1-1/4 in., #10-24 x 1-1/2 in. and #10-24 x 1-3/4 in. Phillips Head Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes a single (1) pull
Intricately crafted with precise detail for lifelong beauty and durability
Dimensions:
Center to Center: 18″
Length: 20-3/4″
Width: 1-9/16″
Projection: 2-1/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Candler Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Appliance Pulls, Handle Pulls |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Bulk Pack | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Candler |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Width | 1.5625 in. |
| Length | 20.75 in. |
| Product Weight | 2.2 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 2.0625 in. |
| Base Width | 1.575 in. |
| Center to Center | 18 in. |
| Center to Center mm | 457 mm |
| Length mm | 527 mm |
| Nominal Center to Center | 18" (457mm) |
| Projection mm | 52 mm |
| Width mm | 35 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Silver, Black Bronze, Brushed Copper, Caramel Bronze, Golden Champagne, Oil-Rubbed Bronze, Polished Nickel, Venetian Bronze, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Copper Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |

























Reviews
There are no reviews yet.