Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Candler collection
Includes mounting hardware: #8-32 x 1 in. Truss Head Machine Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes a single (1) knob
Intricately crafted with precise detail for lifelong beauty and durability
Dimensions:
Length: 1-1/2″
Width: 1-1/4″
Projection: 1-1/4″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Candler Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Style | Rectangular Knobs |
| Bulk Pack | No |
| Width | 1.25 in. |
| Length | 1.5 in. |
| Product Weight | 0.208 lbs. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 38 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 32 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Candler |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Color | Antique Silver, Black Bronze, Brushed Copper, Caramel Bronze, Champagne Bronze, Golden Champagne, Gunmetal, Oil-Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Copper Tones, Gold Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |



























Reviews
There are no reviews yet.