Features:
Constructed of high quality stainless steel and zinc for durability and dependability
Coordinates with other items from the Bronx and Esquire collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Amerock’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 10-1/16″
Length: 10-15/16″
Width: 5/8″
Projection: 1-1/2″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Bronx Collection
Specifications
| Product Weight | 0.45 lbs. |
| Width | 0.625 in. |
| Projection | 1.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Screw Size | 8-32 x 1, 8-32 x 1-1/2 |
| Center to Center | 10.0625 in. |
| Length | 10.9375 in. |
| Center to Center mm | 256 mm |
| Nominal Center to Center | 10" (254mm) |
| Projection mm | 38 mm |
| Length mm | 279 mm |
| Width mm | 16 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Collection | Bronx, Esquire |
| Country Of Origin | China |
| Approved for Commercial Use | No |
| Material | Stainless Steel, Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Bulk Pack | No |
| Style | Bar Pulls |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Bronze, Champagne Bronze, Golden Champagne, Gunmetal, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Polished Nickel / Black Bronze, Polished Nickel / Champagne Bronze, Polished Nickel / Golden Champagne, Polished Nickel / Gunmetal, Polished Nickel / Stainless Steel, Satin Nickel, Satin Nickel / Oil Rubbed Bronze, Satin Nickel / Oil-Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Gold Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


















Reviews
There are no reviews yet.