Features:
Constructed of aluminum for durability and dependability
Coordinates with other items from the Edge Pull collection
Includes mounting hardware: #8-32 x 1 in. Truss Head Machine Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes ten (10) pulls
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 3-13/16″
Width: 1″
Projection: 1-5/8″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Edge Pull Collection
Specifications
| Material | Aluminum |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel, Solid Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Bulk Pack | Yes |
| Style | Finger Pulls |
| Collection | Allison Value Hardware, Edge Pull |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Center to Center | 3 in. |
| Product Weight | 0.7 lbs. |
| Width | 1 in. |
| Length | 3.8125 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Quantity | 10 |
| Projection | 1.625 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length mm | 96 mm |
| Projection mm | 41.275 mm |
| Width mm | 25 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones |





Reviews
There are no reviews yet.