Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Grace Revitalize collection
Includes mounting hardware: #8-32 x 1 in. Truss Head Machine Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes a single (1) knob
Amerock exclusive design
Dimensions:
Length: 1-3/4″
Width: 1-3/4″
Projection: 1-3/8″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Grace Revitalize Collection
Specifications
| Width | 1.75 in. |
| Product Weight | 0.205 lbs. |
| Length | 1.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.375 in. |
| Length mm | 44 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 44 mm |
| Base Diameter | 0.827 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Geometric Knobs |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Bulk Pack | No |
| ADA | No |
| Collection | Grace Revitalize |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Bronze, Champagne Bronze, Golden Champagne, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |























Reviews
There are no reviews yet.