Features:
Constructed of solid stainless steel for durability and dependability
Coordinates with other items from the St. Vincent collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Amerock’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Width: 5/8″
Projection: 1-7/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock St. Vincent Collection
Specifications
| Width | 0.625 in. |
| Projection | 1.4375 in. |
| Length | 6.3125 in. |
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 160 mm |
| Projection mm | 37 mm |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Width mm | 16 mm |
| Base Width | 0.394 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Collection | St. Vincent |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Bronze, Champagne Bronze, Golden Champagne, Oil-Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |
















Reviews
There are no reviews yet.