Features:
Constructed of solid aluminum, solid stainless steel for durability and dependability
Coordinates with other items from the Separa collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Amerock’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 8″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Separa Collection
Specifications
| Product Weight | 0.38 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Length | 10.5 in. |
| Center to Center | 8 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.1875 in. |
| Center to Center mm | 203 mm |
| Length mm | 266.7 mm |
| Projection mm | 30.1625 mm |
| Nominal Center to Center | 8" (203mm) |
| Width mm | 12.7 mm |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Solid Construction | Solid Aluminum, Solid Stainless Steel |
| Bulk Pack | No |
| Collection | Separa |
| Country Of Origin | Turkey |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Brushed Nickel, Polished Chrome, Silver Champagne |
| Color Tone | Nickel Tones, Silver Tones |
















Reviews
There are no reviews yet.