Features:
Constructed of solid aluminum, solid stainless steel for durability and dependability
Coordinates with other items from the Extent collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Amerock’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 6-9/16″
Width: 13/16″
Projection: 1-5/8″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Extent Collection
Specifications
| Length | 9.75 in. |
| Product Weight | 0.23 lbs. |
| Width | 0.8125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 6.5625 in. |
| Center to Center mm | 167 mm |
| Length mm | 247.65 mm |
| Projection | 1.625 in. |
| Projection mm | 41.275 mm |
| Width mm | 20.6375 mm |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Extent |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Turkey |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Finger Pulls |
| Solid Construction | Solid Aluminum, Solid Stainless Steel |
| Bulk Pack | No |
| Color | Black Chrome, Polished Nickel, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones, Silver Tones |






















Reviews
There are no reviews yet.