Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Winsome collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 7-9/16″
Length: 9-1/16″
Width: 7/16″
Projection: 1-3/8″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Winsome Collection
Specifications
| Width | 0.4375 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Length | 9.0625 in. |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Projection | 1.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.49 lbs. |
| Length mm | 230 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Collection | Allison Value Hardware, Winsome |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Golden Champagne, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |























Reviews
There are no reviews yet.