Features:
Constructed of solid aluminum for durability and dependability
Coordinates with other items from the Status collection
Packaged with 8-32 x 1 and 8-32 x 1-1/2 screws for simple, out-of-the-box installation
Covered by Amerock’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Contemporary style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 5-13/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-1/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Status Collection
Specifications
| Material | Aluminum |
| Solid Construction | Solid Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Status |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.5 in. |
| Product Weight | .18 lbs. |
| Center to Center | 5.06 in. |
| Length | 5.8125 in. |
| Length mm | 148 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection | 1.0625 in. |
| Projection mm | 27 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1, 8-32 x 1-1/2 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |














Reviews
There are no reviews yet.