Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Destine collection
Includes mounting hardware: #8-32 x 1 in. Truss Head Machine Screw & #8-32 x 1-1/2 in. Truss Head Machine Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes a single (1) pull
Intricately crafted with precise detail for lifelong beauty and durability
Dimensions:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 7-7/16″
Width: 3/8″
Projection: 1-5/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Destine Collection
Specifications
| Length | 7.4375 in. |
| Product Weight | 0.3262808 lbs. |
| Width | 0.375 in. |
| Projection | 1.3125 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Length mm | 189 mm |
| Projection mm | 33 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Style | Bar Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Allison Value Hardware, Destine |
| Country Of Origin | China |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Golden Champagne, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |














Reviews
There are no reviews yet.