Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Exceed collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 6″
Width: 5/16″
Projection: 1-3/8″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Exceed Collection
Specifications
| Width | 0.3125 in. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Length | 6 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Product Weight | 0.33 lbs. |
| Projection | 1.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 152 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Handle Pulls |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Collection | Allison Value Hardware, Exceed |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Golden Champagne, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |
















Reviews
There are no reviews yet.