Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Versa collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 7-3/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-5/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Versa Collection
Specifications
| Width | 0.5 in. |
| Length | 7.1875 in. |
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection | 1.3125 in. |
| Length mm | 183 mm |
| Projection mm | 33 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Allison Value Hardware, Versa |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Champagne Bronze, Golden Champagne, Polished Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
















Reviews
There are no reviews yet.