Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Uprise collection
Includes mounting hardware: #8-32 x 1 in. Truss Head Machine Screw & #8-32 x 1-1/2 in. Truss Head Machine Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes a single (1) pull
Intricately crafted with precise detail for lifelong beauty and durability
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 7-7/8″
Width: 1/4″
Projection: 1-3/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Uprise Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Style | Arch Pulls |
| Collection | Allison Value Hardware, Uprise |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Product Weight | 0.21164352 lbs. |
| Width | 0.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 7.875 in. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection | 1.1875 in. |
| Length mm | 200 mm |
| Projection mm | 30 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |














Reviews
There are no reviews yet.