Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Mulholland series
8-32 x 1 screw(s) included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 25 knobs
Dimensions:
Length: 1-1/2″
Width: 5/8″
Projection: 1-3/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Mulholland Collection
Specifications
| Product Weight | 0.148 lbs. |
| Width | 0.625 in. |
| Length | 1.5 in. |
| Quantity | 25 |
| Length mm | 38 mm |
| Projection | 1.1875 in. |
| Projection mm | 30 mm |
| Width mm | 21 mm |
| Base Width | 0.75 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Material | Zinc |
| Style | Rectangular Knobs |
| Thermostat | Traditional |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Bulk Pack | Yes |
| ADA | No |
| Collection | Mulholland |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Bronze, Brushed Copper, Gilded Bronze, Golden Champagne, Gunmetal, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Copper Tones, Gold Tones, Neutrals, Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.