Features:
Professionally applied finish to offer a unique and lasting appearance to complement your décor
Manufactured with care and precision by professionals at Amerock to ensure a lasting product
Coordinates with products from the Revitalize series
Specifications:
Length: 3-5/8″
Width: 5/8″
Center to Center: 3″
Projection: 1-3/8″
Material: Zinc
Quantity: 10
Product Package Options:
BP55343: Individual Pull
BP55343-10PACK (This Model): 10 Pack – Individual Pull (10 total Pulls)
BP55343-25PACK: 25 Pack – Individual Pull (25 total Pulls)
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Revitalize Collection
Specifications
| Product Weight | 0.14 lbs. |
| Width | 0.5625 in. |
| Length | 3.6875 in. |
| Quantity | 10 |
| Projection | 1.375 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length mm | 94 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 14 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Bulk Pack | Yes |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Revitalize |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| Color | Caramel Bronze, Gilded Bronze, Golden Champagne, Gunmetal, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Satin Nickel, Venetian Bronze |



















Reviews
There are no reviews yet.