Ariel F042S-R-BC Features:
Constructed from wood providing a lifetime of durability
2 door design provides easy access to storage space
2 full extension drawers with soft-close slides provide for organized storage solutions
Vanity top and sink are not included with this model – must purchase separately
Coordinates with products from the Hamlet line seamlessly
Ariel F042S-R-BC Specifications:
Cabinet Width: 42″ (from left to right)
Cabinet Height: 34-1/2″ (from top to bottom)
Cabinet Depth: 21-1/2″ (from front to back)
Number of Doors: 2
Number of Drawers: 2
Additional Ariel Links
Browse all Ariel Products
Ariel Hamlet Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Insulation Type | Free Standing |
| Number Of Doors | 2 |
| Number Of Drawers | 2 |
| Soft Close Hinges | Yes |
| Cabinet Material | Wood |
| Soft Close Slides | Yes |
| Depth | 21.5 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Nominal Width | 42 in. |
| Width | 42 in. |